Mason City Kennel Club Mason City, IA 2015-10-11
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 474
Best In Show
- Judge: Mr. William E. Usherwood
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Ti Amo
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. William E. Usherwood
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 6
- Class: Open Junior
- Name: Jonathan Seymour
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 130
- Breed: Spinone Italiano
- Name: CH Quattro Zampe Langelo Della Note JH
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Welford's Jesmond Waterfall
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: CH Water's Edge Duck Duck Goose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 45
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry Deeprun At Last
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 92
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Von Rose Masked Phantom
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Gracyn Lost Creek The Descendant Of Elan
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Tip N' Chips Ice Bear King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 29
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Aragon's A Perfect Storm At Ruffin
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Centaurus Bohemia Coko
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Kwic Roger That Carmel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 74
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Classic's Coco Chanel
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH LoMar Swag's One Tin Soldier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 51
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Ti Amo
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Good Times Roll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 34
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Puli
- Name: CH Prydain Joshua CGC
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: Hundehaven's Maud
- Breed: Berger Picard
- Name: Sketchbook I'm All Ears!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.