Grand Valley Kennel Club Grand Junction, CO 2015-09-24
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 481
Best In Show
- Judge: Ms. Helen M Haas
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Helen M Haas
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William Matlock
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Ava Gardner
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 85
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Shiloah's Harvard Girl One Smart Spicy Cookie
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Ocoee Away We Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 45
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Sendji's Step Right Up LCX CGC MC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Shylo Uptown Strutter
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Toskydox Karate Do SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 117
- Breed: Mastiff
- Name: CH Friends Sargeant Breakthough
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Snowbiz's Black Mountain Berner Schultz
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Baar's Oh The Places You'll Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Chris Levy
- Entry: 20
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Deran Imprint At Shadow Rock
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J'Cobe Broxden Accidently On Porpoise
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Enchanted's Pay Up Sucker
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Bryr Rose Matisse
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 38
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Stringer's So Amazing
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Joshua
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 52
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Gold Kimik's Who Dunnit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Catch Some Z's
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCH Mickywins Mainio Skandia, CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 72
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Delux Jumpin' Jack Flash CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean N Copperridge's Queen B.
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Scott's Glamour Girl
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Riverwest Asante CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V. Tum-Tum's Vriendes
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.