Richland Kennel Club, Inc. Kennewick, WA 2015-09-26
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 654
Best In Show
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Grangefield Aberdovey Vanity
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Cherry Creek Tattletale
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Sharon M Jacobsen
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Natalie Van Tassel
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 97
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Dezertfyre's Captain's First Mate RN CD JH
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Calvary N Tripawd's Footloose N Collar Free
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Shasta's Western Samurai
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 62
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Cherry Creek Tattletale
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Raffica's Jail House Rock
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Nefer-Temu Vou Te Contar LCX MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith Voran
- Entry: 148
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Chikara's Don't Stop Believing
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint New Day Bruin At Kimo
- Breed: German Pinscher
- Name: CH Oakwood Who's That Girl
- Breed: Boxer
- Name: CH Mi-T's Hometown Hero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Patricia Taylor
- Entry: 28
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Imagineabulls First Edition
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Norwich Terrier
- Name: Foxwood's White Diamond
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Snow Wind's Masked Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr J Robert Jacobsen
- Entry: 87
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Pomeranian
- Name: So-Me Weekend Rockstar
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Chiboya Ni Kokoro Kitto Gimme A Riesen
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Tu Chu-Marja Morgan's Melody
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Patricia Taylor
- Entry: 42
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Park Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Lakeridge Simply Irresistable
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Blackflash Star's Comet
- Breed: French Bulldog
- Name: Frenchescas Simply Irresistible
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Dale Simmons
- Entry: 171
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Grangefield Aberdovey Vanity
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Calm Dajeen Jobu Almighty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr J Robert Jacobsen
- Entry: 3
- Breed: Pumi
- Name: Abiqua Matyas
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.