Minneapolis Kennel Club, Inc. Shakopee, MN 2015-11-21
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1084
Best In Show
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
- Breed: Golden Retriever
- Name: Avalors Big Kahuna
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Marissa Shepherd
- Entry: 34
- Class: Open Junior
- Name: Alysaa Suries
- Breed: American Staffordshire Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
- Entry: ---
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Cempa Boom Boom Out Go Dalites
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 231
- Breed: Golden Retriever
- Name: Avalors Big Kahuna
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Welford's Jesmond Waterfall
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Birch Run Evening Attire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: 115
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Perfect Companion's Lintas
- Breed: Whippet
- Name: CH Affinity's Redneck Revival
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Silver Sleuth Vikrest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 207
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Gracyn Lost Creek The Descendant Of Elan
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Marshview's Great Ballz Of Fire RATO
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Celticfrost Ranger N West Free
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 84
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bryr Rose Phoenix Rising
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Deran The Chosen One
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Heights Grrreat
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 143
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH LoMar Swag's One Tin Soldier
- Breed: Havanese
- Name: DocMar's Just Say'n
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Wayne F. Harmon
- Entry: 135
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Good Times Roll
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Safari's Belle De Jour At Jucarta
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Evergreen's Hey! Look Me Over
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 156
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG XTC's He. Could. Go. All. The. Way!.
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick's Rolling Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.