Rubber City Kennel Club Tallmadge, OH 2016-01-10
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1172
Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
Junior Showmanship
- Judge: Mr. George E. Gordon
- Entry: 14
- Class: Novice Junior
- Name: Raelynn Markley
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 262
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe The Glass Slipper Fits,JH
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 153
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Auriga Peter Parker
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Jazzman Southern Pacfic Big Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 297
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Dal Primo In 7he Making
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Above And Beyond CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 75
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Ailoa Vd Schonen Bergen
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHB BillianBully Belligerent At BoBuddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jeffrey M. Bazell
- Entry: 141
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Marchwind Dancin' With The Stars
- Breed: Pug
- Name: CH Trump's Bruce Almighty
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Huggy's Rocket Bear Puff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 106
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Foxfair The Astronomer AX OAJ
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Sierra's Hallmark
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH JLC Exemplar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 131
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Windfall's Blah Blah Blah V Chablis
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Sketchbook I've Got Ewe Babe CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.