Meri-Miss Kennel Club, Inc. Hattiesburg, MS 2016-02-26
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 767
Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
Junior Showmanship
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy Hanover
- Breed: Great Pyrenees
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Keke Kahn
- Entry: ---
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Beach Bear's Southern Gentleman
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 135
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jim Frederiksen
- Entry: 100
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sunlit's Queen Of Everything
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Leoralees Little Bit Of Heaven @ JBS SL
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Noe
- Entry: 117
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 56
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Doubletree's Apollo On Stage
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Simphuni's Vaudeville
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jim Briley
- Entry: 159
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At La-Buew
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Pocket Rocket
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 120
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH JustUs I'm Not Sayin'
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniaka's Whizz Bang Wallop
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Timbe's Come Blow Your Horn At Thornapple
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jim Frederiksen
- Entry: 80
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend's Caribbean Gem
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Mill Creek's Vital Signs R Good
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Cajun Creek's Twist Of Fate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.