Scottsdale Dog Fanciers Association, Inc. Scottsdale, AZ 2016-03-26
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1426
Best In Show
- Judge: Mr. Tom Hale
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Tom Hale
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Lyrical's Preachin' To The choir
Junior Showmanship
- Judge: Miss Sarah Broom
- Entry: 28
- Class: Open Junior
- Name: Eleanor Allen
- Breed: Brussels Griffon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James R. Tysseling
- Entry: ---
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Kiralia's Rising Above The Madness
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Tobin Murray
- Entry: 229
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Wynmoor Sweetgrass White Diamonds
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Timbaray N' Sastya's Outlaw JH CD CGC
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Russet Leather Ride To The Top NAJ NA OAJ JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Silveroaks Surfcity Shades Of Grey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Mark Cocozza
- Entry: 225
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Jabrwoki's Radio Flyer
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Galadrial's It's In The Stars Du Ciel RA SC CGC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Aegis Hazelnut Expresso
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Carlin Scoutout Black To The Future
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Entry: 226
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance
- Breed: Mastiff
- Name: CH Friends Sargeant Breakthough
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellor Flyin Fifth Battalion Benelli
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHP Daveren's Life of the Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 118
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Lyrical's Preachin' To The choir
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J'Cobe Broxden Accidentally On Porpoise
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Bryr Rose Matisse
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Lighthouse If Not For You CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Jacqueline M Rayner
- Entry: 201
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Reh-Pin's Viking Warrior
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche' Lion Share
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Namaste Ice And Fire At Summit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Alfred J Ferruggiaro
- Entry: 136
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH American Dream That's Our Girl
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Avalon As-If
- Breed: Dalmatian
- Name: CH M V Me Pride Of The Desert
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 190
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Spring Fevers Wanna Dance
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Dunhill Will I Am
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Silverado's Little Deuce Coupe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
- Entry: 2
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: D'inka Espipena Tupac Solo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.