Ladies' Kennel Association of America Oyster Bay, NY 2016-05-21
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 665
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Philip Capozzola
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Kate Hynes
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 127
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Lobuff Hollyridge Brookstone Savannah
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Rozebottel's Mack At GrandCru
- Breed: Vizsla
- Name: CH Solaris Rushin'Ballet DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 77
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Maja In It To Win It
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Kochana's Essential Element
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 115
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles Run Play It Again Ham
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove's Goes The Distance
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHS I Am Humphrey Bogart De La Tour Gelee
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Xcalibur's Ya Don't Say V. Geenway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Bill R. W. Edwards
- Entry: 67
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Wild West's Mac Attack
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH DBF Woodsong Mayflower Madame
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Abbedale Life Of Riley At Glengariff
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Darling Lucy In the Sky with Diamonds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 75
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Dream A Little Dream Of Me RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Catherine S. DiGiacomo
- Entry: 61
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwodd Dassin Ouspenskaya
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin 'n JJ's Royal Coutier
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Windrift's Moves Like Jagger
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Dreamcast Catching The Rings
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 66
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse's One N Only
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 2
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.