Greater Kingsport Kennel Club Gray, TN 2014-05-18
Posted by: -
Total Entry: 619
Best In Show
- Judge: Walter Sommerfelt
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
Reserve Best In Show
- Judge: Walter Sommerfelt
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
Junior Showmanship
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: MacKenzie Jones - Master Class - Boxer
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCH Larley's Nothing But The Truth
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Ky'sWynn'N Fantasy Maker
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Chesacola Hardwood Baltimore Raven CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: ---
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Stackem Up I Did It My Way
- Breed: Saluki
- Name: GCH Hediyeh Uriela Priya Bat Yosef JC
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Potter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar Superman
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Nighthawk's Limited Edition CD RE
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: ---
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Reignon Lutra Fastest Girl In Town
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Appassionato Jp Monamour's Star
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Lonestar's Which Witch
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: Glentyrs Lady Isabelle At Castlerock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: ---
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Pug
- Name: CH Warpug Black And Blue Reme
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Jo Li Drummer Boy
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Athercroft Love My Jimmy Chews
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: ---
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Barnstorm To-Jo B'en Wicked @ Adominos by Dzine
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Mission Into Space
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Walter Sommerfelt
- Entry: ---
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH C And J Silver Charm Of Chrysalis
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.