Electric City Kennel Club Great Falls, MT 2016-06-25
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 657
Best In Show
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Shahntae Martinez
- Breed: Field Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 174
- Breed: Dalmatian
- Name: Ravins Flamin Star
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 82
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Silveroaks Surfcity Shades Of Grey
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Neudorf's Cool Hand Lukeafterhours
- Breed: Pointer
- Name: CH Valcopy Wynot Rich N' Rare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 83
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Foxtail's Fast And Furious
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar-Solo's IOU SL
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Sendji's Diamonds On My Windshield MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 98
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Autumn Oaks Silver Lining I'll Be Your Huckleberry
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Mistar Sugar Plum Dandy Von Himmlisch
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Marinella's Follow That Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. JoAnn K Dutton
- Entry: 39
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Sierra's Ground Zero
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Joval Sweet Fire Of Love
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Medley's Just Reward
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 147
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Dunkirk Imperial Palace Paramount
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Rigair Unique Leo
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Enchante's Razrr Sharp Dutamarin
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Robcary's Cool Breeze
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 69
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Park Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Wilson's I'm Your Handy Man
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 84
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Wild Wind's Don't Stop Believing
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse's Busy Being Fabulous
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Kensil's Bran Muffin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 1
- Breed: Pumi
- Name: abiqua matyas CM2
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.