Clackamas Kennel Club Canby, OR 2016-06-26
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1574
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon K Weston
- Breed: Boxer
- Name: GCH Encore's Sovereign
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon K Weston
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Madeline Patterson
- Entry: 36
- Class: Open Senior
- Name: Miranda Dowler
- Breed: Afghan Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Beth G Speich
- Entry: 235
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Peppadew N Breakaway Talk Of The Nation
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Pizzazz Ticket To Ride
- Breed: English Setter
- Name: CH Desert's Xtra Valentines Gift CGC JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Robin K Riel
- Entry: 192
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Castlehill's Master Of Cool
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 352
- Breed: Boxer
- Name: GCH Encore's Sovereign
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Excelsia's This Side Of Paradise
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Resurrection Bay
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Bling It On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 105
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Kuhl Breeze Voice Of Reason
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante' King Of Queens Von Ambrick
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCH Wudnshu's Noble Gift To Pentastar CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 242
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Seamonkey's Bazinga
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHB Kaliphna All In
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Blossoms Jasmine Dreams
- Breed: Havanese
- Name: GCH Yup's Merlot Over And Play Dead
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David R Miller
- Entry: 172
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH KD's Look At Me I'ma Luigi @ Redline
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Paray's Magic Wand
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Kaylens Hey Big Spender
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 154
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Paray's Paramount
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Catchpens C'Mon Miss Kitty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Robin K Riel
- Entry: 2
- Breed: Pumi
- Name: Abiqua Kukucs
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.