Detroit Kennel Club Novi, MI 2016-06-26
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 609
Best In Show
- Judge: Mrs. Dorothy N Collier
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Dorothy N Collier
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Dark Side Of The Moon
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eric R White
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Arwen Whiteman
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas H. Bradley III
- Entry: 277
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Lk Michigan R U Ready To Rumble CGC RN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 81
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH K-Line's B-Lieve It Or Not
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Vjk-Myst Garbonita's California Journey
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Carolina's Running With The Hare BN RN SH JHR CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Avalor U R Wonder-Full Tonight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 79
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHB Devlon's American Trilogy
- Breed: Whippet
- Name: GCH Longlesson Caught In the Crossfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 94
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Phillmar Ms. Marvel
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH HIgh Winds Little Buddy
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avator Cosmac Storm
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Pale Moon's Arctic Chaos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 81
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Dark Side Of The Moon
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tsarshadow Kentucky Windage At Foxheart
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Lyrical's Voulez Vous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Charlotte Clem McGowan
- Entry: 113
- Breed: Papillon
- Name: GCH Josandre's PH Bronze Bobby
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Victor's Lonesome Dove
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Loujon Thornwood Little Eli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 71
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Legend's Cross My Heart Of Lore
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Sunwood's Me And Bobby McGee
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Dreamcast Catching The Rings
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Crestagard's Legendary Rule At Davis K
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sheila Polk
- Entry: 76
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Aryakas Phoenix CGCA
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Swan Crest Pons Lady Godiva
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Pioneers Blue Bella Baby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Eric R. White
- Entry: 1
- Breed: Pumi
- Name: Abiqua Nebulo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.