Trinity Valley Kennel Club Dallas, TX 2016-07-10
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 2047
Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Sierra Wilson
- Breed: Standard Schnauzer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 306
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Rock Of Cashel
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Star Crowned Javahill2sexy4mygenes RN CGC
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Dalwhinnie Brie JH CGC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Solvan N Max This Girl Is On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. William R. Russell
- Entry: 275
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Paul F Willhauck
- Entry: 307
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegards I'Ll Have Another V Braeside
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Asta's Nyte Flyte CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Mary Lou Kniola
- Entry: 219
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Edison's I'm Just Getting Warmed Up
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHS Blaze Of Glory Of Wallace's Coven
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine J Lessig
- Entry: 306
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Pocket Rocket
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Artistry's Cole Train
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 307
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Kimik's Who Dunnit
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 275
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Margaux's Call To Arms
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCH Caliente Dangerous Gale Force Winds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V. Tum-Tum's Vriendjes CM9
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.