Comal County Kennel Club San Antonio, TX 2016-07-16
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1093
Best In Show
- Judge: Ms. Sharon V. Derrick
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sharon V. Derrick
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Grace Freeman
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sharon V. Derrick
- Entry: ---
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Winfree's Blue Sage
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 213
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Clussexx King of Hearts
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Rock Of Cashel
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Star Crowned Javahill2sexy4mygenes RN CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Designer's Rock of Ages
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 125
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydach's Catching Fire V Gleishorbach
- Breed: Saluki
- Name: GCH Hajji's Dancing In The Moon Light
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Windy Cove River Wind Jarlshurg Beam of Sunshin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: 173
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Catera's Keepin' It World Class
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCH Lucky Hit Bethany Beyaz Kumru
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Seneca's Audacious Amelia At Marki
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 142
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Hampton Court's Monte Cristo
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J'Cobe Broxden Accidently On Porpoise
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Den-Mar's Wild Card
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: 181
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Havanese
- Name: GCHP That's Pullin' At Your Heartstrings
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Perseus At Shirmont
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zhen's Three Ring Circus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: ---
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Kunniakas Whizz Bang Whollop
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Kimik’s Who Dunnit
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Cottondale Timelessdal Whirligig
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 131
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Ken-Bears Slated For Stardom
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Legacy's Lageng Caribbean Gem
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V. Tum-Tum's Vriendes
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.