Duluth Kennel Club Duluth, MN 2016-07-16
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 904
Best In Show
- Judge: Mr. Allan Brown
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Pocket Rocket
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allan Brown
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Popsakoo It Is What It Is
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Colyn Leary
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Allan Brown
- Entry: 338
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Krisma's Xman First Class
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 213
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Water's Edge Mr. Majestyk CD
- Breed: American Water Spaniel
- Name: CH Waterway Game Crk Q JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Seaview's Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 120
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Devlynn's Frosted Moon
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry Deeprun At Last
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Westwinds Dynamite Handle With Care
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Trumbulls Del Rio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 146
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook's This Girl Is On Fire
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Alpine's Song Of The South
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH River Haven's Dal Primo Bohemian Rhapsody CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 73
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Krisma's Xman First Class
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Decorum Spot On
- Breed: Australian Terrier
- Name: Dunham Lake Unanimous
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Epochs New York Minute
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 143
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Pocket Rocket
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Sunterra Star Status
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Famous Strut My Stuff
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah One Life To Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Thora P. Brown
- Entry: 87
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Onsengeltje N Splash Unearthed
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Horizon Heaven Knows
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Heights Morse Code
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Jidi Impressive Gentry's Hunter H
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 114
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo It Is What It Is
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Lismore's Phantom Legacy
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Margaux's Anchors Aweigh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Linn Klingel-Brown
- Entry: 2
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Mijokr's LW Captain Solo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.