Jupiter-Tequesta Dog Club, Inc. West Palm Beach, FL 2016-07-16
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 1022
Best In Show
- Judge: Eric J. Ringle
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Anwar Ebn Benazir Von Haussman
Reserve Best In Show
- Judge: Eric J. Ringle
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
Junior Showmanship
- Judge: Ms. C. L. (Surely) Rawlings
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Aimee Bruening
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Eric J. Ringle
- Entry: 357
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kersmin's Bulgari
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 163
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Hudson's Mayhem
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Takemehome Ship To Shore
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Sunruled Lights My Fire JH
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: Stormwatch Enclave Genesis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: James Frederiksen
- Entry: 141
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Anwar Ebn Benazir Von Haussman
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Shoreview's Dark N Dreamy
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Passport What Did You Say SS
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Frederiksen
- Entry: 161
- Breed: Boxer
- Name: GCH Encore's Rubicon
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Dal Primo's Oliver With A Twist
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Northwind's Believe In Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 106
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kerzmin's Bulgari
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Fellow
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Bellhaven Whispering Willow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 221
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Bricriu's Bonnie Blue
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's I'll Take Manhattan
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Bentwood Forestcreek Rob Red
- Breed: Maltese
- Name: GCH Magnifico's Rekindled Spirit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 110
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Roxom Del Ray
- Breed: French Bulldog
- Name: CH JCRV-Klasse Warrior Rising The Banner
- Breed: Bulldog
- Name: Dulcinea's Lady Ooh-Rah
- Breed: Norwegian Lundehund
- Name: CH Fransiska Lundjeger Lonewolf
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: James Noe
- Entry: 110
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Sholan Kysarah's Party Like A Rock Star
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Kinetic Inherit The Wind
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Dynasty's Triple Crown CM4
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: 3
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.