Travis County Kennel Club Austin, TX 2016-10-30
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 787
Best In Show
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Al Pertuit
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Bergen Pryor
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Bernadette F Cox
- Entry: 172
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Xcelerate Kaleo Pretty As A Picture
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Entry: 115
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: M & M's Annie Mae Oakley At Tetu
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Bo-Bett Made Especially For Debmar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine
- Entry: 112
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHP Cachet Majestic Night Storm
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Touchstone's Moment of Truth
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Cloudy Bay
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Bark Bark's Built Tough
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Al Pertuit
- Entry: 57
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Wynwood's Reflection Of Buster Rascal
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Warrior Princess
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCH Sirius Andros Pretty Boy Floyd
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Gary L Doerge
- Entry: 93
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG Fanci Newmont Chips Off The Cookie CA
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Evrmor Inxs Of Blackwood RN
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Dazzles MGM Diamonds Are Forever
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 91
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Sandstorm Slamma Jamma
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kens All Puff No Give
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Good Fortune Tomorrow's Promise@ Lucky Wun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 110
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Spotlight's Out of the Ashes
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Camebridge The Torchbearer
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery CGC
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Double D's Hidden Assets At Purplesur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.