Lancaster Kennel Club, Inc. York, PA 2017-03-16
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1603
Best In Show
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Dianne Tyree
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Amber Spaulding
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Dianne Tyree
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Anderson
- Entry: 354
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield' N Chebaco Just So You Know
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Sandscpe-Windwrd Seasons Of Dust & Glory @ Infinity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Steven D Gladstone
- Entry: 241
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Foolish Jokester
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Gary L. Anderson
- Entry: 286
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Boxer
- Name: GCH Liston's Hi-Tech Da Vinci Code
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Bear N Minds Code Of Honor
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Virginia Lyne
- Entry: 84
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHG Crescent V Emerick V Raynaire Set Fire to th Rain
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Efbe's Goodspice Ariadne Auf Naxos
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Fox Hollow At Pebbles Run-Amazing Grace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 182
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Guerin King Returns
- Breed: Havanese
- Name: Tigerlily Involo Bottoms Up
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Saratoga's Marvelous Shoppertunity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 167
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Haolridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Maybe It's Maybelline
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Quin Of KH Sumbarshy Pramen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Virginia Lyne
- Entry: 164
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Ashbryn Golden Noir
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse's One N Only
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Amazing Fogelsaugh Vander Iserman Hoeve
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.