Mason and Dixon Kennel Club Harrisburg, PA 2017-04-16
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1256
Best In Show
- Judge: Rita Walker
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
Reserve Best In Show
- Judge: Rita Walker
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
Junior Showmanship
- Judge: Angela Porpora
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Emma Black
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Angela Porpora
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Kate Meyers
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Kim Ramey-LeBlanc
- Entry: 249
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Stelor's Rose Mountain Rolal Style JH
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mario N Beechwood's Midnight Express
- Breed: Pointer
- Name: Dobe's Den MS I'm On Fire
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 115
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Colisto's Bella
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Blazing A Dream of Spring For Mia
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Wm(Sandy)Gunn
- Entry: 315
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline Surfer
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Bludrift's Bold Lion's Roar, CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Deer Valley's Being Busy Fabulous V Hladik,CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Boundless Carpe Diem
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Heather Langfeld
- Entry: 87
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Court Traviata Keegtosca
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHG Cresent V Emerick V Raynaire Set Fire To The
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ilanerchfens Henchard Of Castorbridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Kim Ramey-LeBlanc
- Entry: 127
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lakes Our Lady Of Fatima
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown Fait Accompli
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Tajinastes Quiereme Mucho
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 169
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Bihar's Here's Looking At You
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Turning Stone'N'Erin's Best Man @JJ's Royal Blanche
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Patricia Hastings
- Entry: 180
- Breed: Briard
- Name: CH Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend's Caribbean Gem
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG RPK3 La Brise Chanson D' Amour
- Breed: Beauceron
- Name: GCHG Dunhill Steeler Nation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.