Mississippi Valley Kennel Club Gray Summit, MO 2017-06-02
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1082
Best In Show
- Judge: Mr. David J Kirkland
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireb's Bayleigh Daenery's Stormborn
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Denise Flaim
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Cortlund Towell
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Denise Flaim
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Johnny R. Shoemaker
- Entry: 159
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB D&D Hill Country's Black, Inc.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 168
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Another Tequila Sunrise
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Elskede Dreamcatcher Av Greyplume NA NAJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Haddock
- Entry: 118
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Antara's Homey Don't Play Dat
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHP Daveren's Life of the Party
- Breed: Boxer
- Name: CH Rummer Run's Olympic Slam Dunk
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Olympia Purple Haze V Promise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael Shoreman
- Entry: 282
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB McVan's Be Bop Boy At Chyscott
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake...Until Now
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Bryr Rose Matisse
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Johnny R Shoemaker
- Entry: 111
- Breed: Papillon
- Name: GCH Flolin What A Wonderful World
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Kbpride La Perle
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Divine's Let Em Talk About Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Entry: 74
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin In Hot Pursuit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Stoneridge Queen Bee Hispot
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Whispering Lane's Just Right For Morninglow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 149
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Blackmyst Brace For Impact
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Hickory Tavern Secret Liaison CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.