McKinley Kennel Club Canton, OH 2014-06-08
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 622
Best In Show
- Judge: Jane Forsyth
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Litilann's Showtime
Reserve Best In Show
- Judge: Jane Forsyth
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini Rangels Rock N Rolla
Junior Showmanship
- Judge: Shelley Hennessy
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Elizabeth Edgerton
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ronald Spritzer
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Linwood Resolute's New Beginning RN CGC
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Tabatha's Sunfest Decker
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Plaza's Windswept One And Only JH BN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Shelley Hennessy
- Entry: ---
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Happy Hour At Signet
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Gemdach Don't Blame Me
- Breed: Whippet
- Name: Abbey's Literary Labyrinth
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: CH Bayaway Jersey's Blessings Of Liberty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ronald Spritzer
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles Run Cot'n Pic'n Cotton Gin
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Gliddens Lady Isabella
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Davisdane's Dansk Introduckshun
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Marjorie Underwood
- Entry: ---
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini Rangels Rock N Rolla
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Black Diamond
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Desire Of Love Dell' Antica Caledonia
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Sheffield's Knight At The Top Spot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Marjorie Underwood
- Entry: ---
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Randalets Wok N In Sunshine
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Just Enough Luck
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Bamboo High Sky ll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mary Lou Kniola
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Litilann's Showtime
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: Regalia Jamboree Jones
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Tulip Gardens Double Trouble
- Breed: Keeshond
- Name: CH IKON's Steal The Spotlight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Meredith Johnson-Snyder
- Entry: ---
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Avatar Bayshore Blew By Ewe NA NAJ
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Shadomoons I Like It Ruff
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Creekwood It Happened One Night
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Yasashiikuma Lest We Forget
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.