Sandusky Kennel Club Lima, OH 2017-06-30
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 557
Best In Show
- Judge: Timothy Catterson
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
Reserve Best In Show
- Judge: Timothy Catterson
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
Junior Showmanship
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Elise Patti
- Breed: Borzoi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Corinna Ohrnberger
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 54
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Nani Breica N Crosswinds Aloha
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Crossroad Jockeyhill Big Girls Don't Cry
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Kan Trace Orlando
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Elliott B.Weiss
- Entry: 89
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Another Tequila Sunrise
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Ridggekrest Zeus Eye Of The Storm CGC
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Barnyard Classic Penelope
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: John Constantine
- Entry: 133
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol Rvery Little Thing She Does Is Magic
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Palazzo's All By Himself Blue Ridge
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwind's Float Like a Butterfily
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Kenneth Kauffman
- Entry: 49
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Rum Runner's Taste The Rainbow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Kenneth Kauffman
- Entry: 87
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Tenacious At Applegarth
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin' Hard To Get
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH San Spur's Just A Few Dollars More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 62
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Targa The Conqueror
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Spookje N Sherwood Special Blendz
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Maybe It's Maybelline
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHS Hayden De L'etoile Procyon CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Walter Sommerfelt
- Entry: 71
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Stefsstells Ingalo Isabella
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sarron International Success
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.