Richland Kennel Club, Inc. Kennewick, WA 2017-09-30
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 868
Best In Show
- Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Entry: 43
- Class: Open Senior
- Name: Lydia Zemouri
- Breed: Beauceron
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jan Bruton
- Entry: 349
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Conquest's This Moment I Own It!
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Entry: 43
- Class: Master
- Name: Corie Hebert
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jan Bruton
- Entry: 349
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Rockdale Island Native Dancer
Sporting Group
- Judge: Ms. Karen Ericson
- Entry: 105
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Collina D'Oro Adele By Royal Design
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Royalies Strutin' Red
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert L Robinson
- Entry: 86
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCH Rockin' Heart's Beatrix Potter
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Phaererin Graca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L Robinson
- Entry: 183
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Smooth Criminal At Arkangel
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Royals Destined For Glory CGC
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH Geistvoll Larkspur Landing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Karen Ericson
- Entry: 96
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Lynndee's Rockabilly Rave CGC
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Gargolas Tying Flys On The 4th Of July @ Mystic LT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elizabeth "Lani" McKennon
- Entry: 96
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Tawny Mist Joie De Vivre Victoria's Secret
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Seamonkey's Oh, The Thinks You Can Think!
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Two T's Eye Of The Tiger
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Clobear Catch Me If You Can!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jan Bruton
- Entry: 69
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CDC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Kaylens Hey Big Spender
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Steppin Lively At Galliyard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 204
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Onthego's Here's Lookin' At Ya CGCA
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Tallywood Chandelier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.