Stephenville Kennel Club of Texas Belton, TX 2017-10-19
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 633
Best In Show
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB D&D Hill Country's Black, Inc.
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Fenric Towell
- Breed: Lakeland Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Marilyn Y. Pipes
- Entry: ---
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Hiland's Out Of The Blue RN CGCA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Grace Stewart
- Breed: Irish Water Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Marilyn Y. Pipes
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
Sporting Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 130
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB D&D Hill Country's Black, Inc.
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Star Crowned Javahill2sexy4mygenes RN CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Superstition Sully's Woodland Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 98
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Foolish Jokester
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: Burlwood's My Little Mojito of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Thomson P Stanfield Jr.
- Entry: 74
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Mishka's Party Crasher
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Treu's Above Reproah V Touchstone
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Nix Back in Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 49
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Den-Mar's Wild Card
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Aranisle Star Of San Jacinto
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH The Notorious B.l.i.n.g.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James A Fehring
- Entry: 113
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Wanna Be Startin' Somethin'
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr It's Getting Hot In Here
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Thomson P Stanfield Jr.
- Entry: 87
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Goldshield's Catch A Dream De La Rive Gauche
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniakas Whizz Bang Wallop
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lee Brown
- Entry: 78
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Scharoak's How Do You Like Me Now
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Kismet's Diamonds In The Sky of Tradewinds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.