Furniture City Kennel Club, Inc. Winston-Salem, NC 2017-11-12
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 654
Best In Show
- Judge: Maureen Day
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
Reserve Best In Show
- Judge: Maureen Day
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 5
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Giebel
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 307
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint's Ours, Yours & Mine CGC RN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Caleb Tolley
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 307
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Snowhill's Zak Misha Z StarPons CGC CDX OAP OJP NFP
Sporting Group
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 132
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Brittany
- Name: GCHB Brigadiers Molly's Little Dolly CA DJ JH TNK
- Breed: Barbet
- Name: CH Zoldmali Fanni CA
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB Xotica N Bib 'N'Tux One Shining Moment
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 94
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Ker-Win Oh My Stars Bewitched
- Breed: Saluki
- Name: GCH Khamsin's Najib JC CGCA
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Kalan's Storms A Comin
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Pahlavi Running With Scissors
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 100
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Fireside's Rock Your Gypsy Soul V Sawmill
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG CAB's Lagarada Wrap'd N Gold Rib'n XR
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCHB Maximus Del Vezuvia Mastino
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint's Ours, Yours & Mine CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Entry: 44
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Reydaleterrydale Star Trek
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Gothic Phantom Of The Opera
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seaplume's Hit The Spot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Joy Brewster
- Entry: 108
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG Valcopy Hot N Flashy Niklby
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lakes Our Lady Of Fatima
- Breed: Havanese
- Name: CH Luv Bug's Fit For A Queen DeVita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 72
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG SunnyOaks One And Done
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Sassafras One's Vogelflight Honor To (Eli)
- Breed: Boston Terrier
- Name: Double J's Jet Age Nora
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joy Brewster
- Entry: 104
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Snowhill's Zak Misha Z StarPons CGC CDX OAP OJP NFP
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynsilot The Power Of Dreams RA CGC
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Cambia Wavelet
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Ashbryn Golden Noir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.