Penn Treaty Kennel Club, Inc. Oaks, PA 2017-11-16
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1262
Best In Show
- Judge: Mr. Lloyd Amodei
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Lloyd Amodei
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janet Cohen
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 293
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Belle Terre Lucky In The Sky With Diamonds
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janet Cohen
- Entry: 14
- Class: Open Junior
- Name: Julia Rogers
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 293
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Dream Of Me BN CD RN RA RE CGC
Sporting Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 250
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Heelmark's Roop Tera Mastana,CGC,SH,CA.
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Amberlea's Faultline Rattle ,CD,BN,RE, CGCA
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Bellburn's Winging It SH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 176
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia-Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Hallam MC
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Janet Cohen
- Entry: 244
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edderas Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth Kauffman
- Entry: 160
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Quissex Snow Kidding
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHG Crescent V Emerick V Raynaire Set Fire to th Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 144
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Havanese
- Name: GCHG That's Sun Ray At Pilosus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 125
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Tzo Wen N Xiao Mai's Rhythm Of Rio
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Fair Hill's Quesie Quesada
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 156
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Bayouland's Spice De Vivre
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Miss Behavin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 4
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.