Kennesaw Kennel Club Perry, GA 2017-12-03
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1363
Best In Show
- Judge: Nikki Riggsbee
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Nikki Riggsbee
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Junior Showmanship
- Judge: Pat Hastings
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Annabella Hines
- Breed: Border Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: David Bolus
- Entry: ---
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG CCH Sidearm Despicable Me
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Pat Hastings
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Adrienne Ellison
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: David Bolus
- Entry: ---
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura Warwick Thunder Down Under For Clovelly
Sporting Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 222
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 145
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Br Lake Park Sullivan
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Pink Panther V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG CCH Sidearm Despicable Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 253
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Boxer
- Name: CH Rummer Run's Olympic Slam Dunk
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Russian Bears Not Just Another Rock Starr CGC
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Juan Miranda
- Entry: 149
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La'pomme
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 226
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 158
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Willo's Rolls Parked At MaGoo's House
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dominion Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 199
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Mr. Blue Sky
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Gerans Solitary Man
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legends Caribbean Gem CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 7
- Breed: Azawakh
- Name: Aulad Al Sahra's F Galasha
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.