Champlain Valley Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2017-12-07
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 628
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Amelia Smith
- Breed: Border Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 134
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Pointer
- Name: GCH Bookstor Sherlock Holmes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 83
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bretica Brushwood Smokinaffair
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 112
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Nighthawk's All I Ever Wanted
- Breed: Akita
- Name: GCH Chujitsu's Empire Maker CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Alpenspirit Blue Suede Shoes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 51
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA DN CA
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Aka Inu Corrado
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Happy Hour Snow Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 100
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Saratoga's Smarvelous Shoppertunity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 87
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Onsengeltje Secret Endeavour
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Cespa's Gold Rush
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Foxfyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Kenneth A. Doeg
- Entry: 55
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Fantasia's Joanna's Gift
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.