International Kennel Club of Chicago, Inc. Rosemont, IL 2017-12-08
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 879
Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS JYF Bulls Argentina Vulkano
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: ---
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Z'Bee's Caliph Of El Marrakech
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: ---
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Ridgetop 'N Marconian Duchess Of Barchester
Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 212
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Aerden's Free Fallin' With Honeygait
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Willimar's Someone To Look At
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Copper Leaf's Mount Of The Olives
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Star Flight Frankly My Dear RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 66
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Lanbur's Simply Riveting
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH First Class Kiss That Breaks The Spell
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Z'Bee's Caliph Of El Marrakech
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 213
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS JYF Bulls Argentina Vulkano
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGCA CGCU
- Breed: Boxer
- Name: GCH Wit's End Te Amo
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 71
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Fellow
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Carmel Just Joking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 97
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Winterholme Any Way U Want It
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Heart N Soul Straight Talk
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Maltese
- Name: CH Four Halls Look At Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 89
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Flamingstar The Lion King
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Caralots Dexting Dakota Ice Ice Baby
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Crestagard's Legendary Rule At Davis K
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 102
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Away To Me Paven Roads To Perfection
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Stonewall's New Storm Brewing On The Horizon CGC
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Bergerie's Double Down On Eleven CD PCD BN CAA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.