Rockland County Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2018-02-25
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1274
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon R. Lyons
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon R. Lyons
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Betty Nelson Pollock
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: ---
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Dartan Diamonds Are Foreever At Viva
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Betty Nelson Pollock
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Ruth Phillips
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: ---
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Sovrin Hallam Reedly Road To Saqara
Sporting Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 239
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Stoneypoint's Don't Rain On My Parade
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Flatbrook Stonehenge California Ryde Of Jakal
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 175
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry Say When
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Nashira's Just Beat M All
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Victorias JP Pallasathena M-Topone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 244
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Samoyed
- Name: CH White Magic's Wonderful Wizard Of Oz
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline Surfer
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 101
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Nutmeg's Monarch Of The Lake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Betty Nelson Pollock
- Entry: 155
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlo
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Chadwick Jet Setter At Hudsonview
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Peri's Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 155
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sierra's Summer Celebration
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Foxfyre
- Breed: French Bulldog
- Name: Diva's Fabelhaft Cream Come True
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: 201
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Amethyst Gunsmoke
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TKA
- Breed: Bergamasco
- Name: GCHS Alp Angel's Faggia Dell Albera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.