Clinton Iowa Kennel Club De Witt, IA 2018-03-25
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 704
Best In Show
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X-Sells Kiss-N-Tell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
Junior Showmanship
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 212
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Aussberns Show No Quarter
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Kylie West
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 202
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Sarjan's This Is What U Came For
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 156
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield'N Chebaco Just So You Know
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Flying Nico De Himmelstein
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 52
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Aviva Because
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 134
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Streamline N Sapphires Sonic Boom
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Linsca's Miss Lotzza Mozza
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Spyglass's Ring Of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 46
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Architecture XYZ at Quiggins
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 119
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Treasure From Heaven
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Acadia Ridin A Karousel
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Alright Alright Alright
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 82
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Insignia Indygeaux's Blu Bayou Of Saratoga
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 115
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X-Sells Kiss-N-Tell
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Keggi Fair's Pinky Tuscadero Ranita
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Carowynd Star Attraction At Dunhill
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Foxwood Lionhart's Quintessence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.