Baltimore County Kennel Club, Inc. Timonium, MD 2018-04-22
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1773
Best In Show
- Judge: James Fehring
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood Fusion
Reserve Best In Show
- Judge: James Fehring
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Chas Olvis
- Entry: 25
- Class: Master
- Name: Angela J. Cipriotti
- Breed: Boston Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: 25
- Class: Open Junior
- Name: Natalia Backos
- Breed: Parson Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 310
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood Fusion
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Scion Special Addition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Chas Olvis
- Entry: 163
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry Say When
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CjJ's Sweet Georgia Brown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Douglas Holloway Jr
- Entry: 289
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves The Name of The
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Charlotte Patterson
- Entry: 309
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHP Yarrow Venerie Ticket To Ride
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La'pomme
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 176
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key Per
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Ging's Forget -Me-Not At Baybreeze
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Elaine Lessig
- Entry: 110
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Baywind Baywatch High Five
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Tzo Wen N Xiao Mai's Rhythm Of Rio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Bruce Voran
- Entry: 168
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Du Tchibo D'Ebene
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Sweetwater's Blue Ribbon CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Grandgables Give'M The Boot
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadommons The Competitive Edge RN CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.