Lewis-Clark Kennel Club, Inc. Lewiston, ID 2018-04-22
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 907
Best In Show
- Judge: Mr. William (Bill) P. Shelton
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. William (Bill) P. Shelton
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Charese Kelly
- Breed: Miniature Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Matthew Mueller
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr Brian Meyer
- Entry: 110
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Shanabrio N Otein's Par One
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: CH Blondheim Easy Matters
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Loma Point & B-Cubed's Limited Edition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Guy Jeavons
- Entry: 127
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Toiyabe's Leading The Dynasty
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH First Class Jack Dexter
- Breed: Plott
- Name: GCH Highperf.Lightnin In The Abyss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 169
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Four-T's Chunky Monkey
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Namiye's Little Sparkler Von Erstklassig
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Maratime Carlito Shall We Dance?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 71
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Carmel Just In Case
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard Lopaschuk
- Entry: 150
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Lakewood's Mambo Man
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 84
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CDC
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS On The Spot N KO's Country Cowboy
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Barkee All That And More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 115
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Pacific's On Point At Laurelhills
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Border Collie
- Name: A Little Countess of Speedborders CGC TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 2
- Breed: Norrbottenspets
- Name: Thistledown VH Pahto
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.