Crawford County Kennel Club Bucyrus, OH 2018-05-06
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 419
Best In Show
- Judge: Mr. Don Sutton
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Don Sutton
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 4
- Class: Open Junior
- Name: Riley Dean
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 4
- Class: Open Junior
- Name: Elise Patti
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 80
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Leaping Dogs Louie Louie We Gotta Go Now
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS Fishercreek's Dragons Breath
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Willimar's Someone To Look At
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 53
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Sausage Stables V Woldorf Margrete Ss
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Baywind Beclove Briea Frozen Assets Of Craigwood
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 119
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Gi Zah 'N TNT's Vigilante Of Cornerstone
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 13
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Elmdale's Journey From Purston RATS
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS MA-YA Shakespeare In Love
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Halcar Stoli Gold
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Aadehond Make Me Smile
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 68
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Grellis Top Brass
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Pekingese
- Name: CH Stsanja Read All About It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 28
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 55
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Foral Kiss Of T. Silky
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Sybil Du Chateau De Montmirail
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Margaux's Va Voom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.