Abilene Kennel Club Abilene, TX 2018-05-19
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 839
Best In Show
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Sydney Wills
- Breed: Smooth Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: ---
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Speak EZ 'N Cinergy's Walking on Sunshine
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Melony Lopez
- Breed: Miniature Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: ---
- Breed: Great Dane
- Name: Lagarada's XR Forever Over and Above
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 104
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Emery's Rachel Alexandra
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Chesterhope Master of T Art
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Traddles Peggotty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 110
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Jamaica V. Tum-Tum's Vriedjes CM30
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kuba's Call Of The Wild By Copperridge SC
- Breed: Afghan Hound
- Name: Pahlavi Pink Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 80
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Nambe N Essex Beef Kabob From Windover
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 51
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Felixville's Skippin CJ Tooloulou
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Absolute Dark Chocolate Caramel And C Salt
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Aranisle Star Of San Jacinto
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N Paulk
- Entry: 163
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Tabu XP Caryse Don't Stop Believing
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Cuna Del Renacimiento Chispa Del Volcan De Fueg
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 114
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Showtyme's Happy Feet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N Paulk
- Entry: 116
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Kismet's Diamonds In The Sky of Tradewinds
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Dynasty's Epic Adventure At Sunpeak
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Pine Spring Strikin'em Out At Triplewind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.