Spartanburg Kennel Club, Inc. Fletcher, NC 2018-05-28
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 974
Best In Show
- Judge: Ms. Judith Ann Smith
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin'On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Judith Ann Smith
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 16
- Class: ---
- Name: Jonathon Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 343
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Rhythm And Blues
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 16
- Class: ---
- Name: Caleb Tolley
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 343
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Brookhaven The Dream Lives On
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 167
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Xotica N Bib "N" Tux One Shining Moment
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Pinewood N Pura Vida's Playing With Fire
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Carolina's Running With The Hare BN RN SH JHR CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Boca Gold's Quarterly Dividends
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 79
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenaningans
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Bardaxxa The Dragonrider
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 109
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Velo's Paloma Picasso V Vision
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Legendary Rockstar CGC CGCA TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCH Julian Farm's Sweet Southern Comfort
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John R. Boozer III
- Entry: 153
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Ludlu's Marshmallow Attack
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Seadogs Do You Want To Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 166
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Starfire's Do I Make You Nervous
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 139
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Brighton Aris Asension
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Ambrier's Kan Sing's Rock-N-Roll Reunion At Sirius
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 158
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Solange Emoji
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Absent
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.