Lima Kennel Club Lima, OH 2014-06-28
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 955
Best In Show
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Reserve Best In Show
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Homestead Zoey Of Treyacres
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Marie Stahmer
- Breed: Boston Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 115
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Crossroad JockeyHill On The Green AXP AXJ
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Remedi's Churchill Downs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jack H. Ireland
- Entry: 175
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Tajamani Kindoro At Luvakis
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Basenji
- Name: GCH Eldorado N Akuaba Dream Lover
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joan Scott
- Entry: 274
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Vraiment Parfait
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Aria's Air On A G String
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 66
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Peabar Goodness Gracious
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Jay-Roy Byrne'N Hot For You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Joan Scott
- Entry: 134
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Homestead Zoey Of Treyacres
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karmas Promise Key Per
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 82
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Milin's Emerson Tappin' On The Bay CGC
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bret D N Troika N Engine Co Timeless Keepsake
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jack H. Ireland
- Entry: 100
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Elephant In The Room
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge's Debonair
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sarron Simply Complicated
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Prodigy's Diamonds Are Furever
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.