Coulee Kennel Club, Inc. Winona, MN 2018-11-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 557
Best In Show
- Judge: Ms.Sharol Candance Way
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mary Murphy-East
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Alison Yoho
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Keryer's Purple Rain
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: ---
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Oak Knolls Secret Flame
Sporting Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 131
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB Gold Star's Spring Reign
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Northern Lights Hit Me With A King
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Chrishelle's I Love Rock 'N Roll RN BN JH CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 45
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hilltop's Run Your Own Race RATN
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Legend's Big Bang At Dreamseekers
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 103
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Kemac's Majestic Warrior V Hawthorne
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Von Rose Masked Phantom
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Szumeria's Mad Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 26
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG HiQ's Cumbria Ready Set Go
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Patronus Mischief Managed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James A. Fehring
- Entry: 46
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smooth Operator
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Touche's Allright Allright Allright
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Sheeba Bella Luna Rosa
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Gryphonwood's The Amazing Web Master
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 69
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Tobishi's Gold Rush
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Nspir'd's Bayside I Scream Special
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Golden Tu Karlyn Little Black Dress
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 9898
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynsilot Built To Last
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Hillhaven's Ridiculiculous CGC
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Oak Knolls Secret Flame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 3
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.