Southern Oregon Kennel Club Central Point, OR 2018-11-04
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 708
Best In Show
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Roland (Hatch) Hachtel
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Shelby Berry
- Breed: German Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 223
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Dajeen Paranormal Activity
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Roland (Hatch) Hachtel
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 223
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Alfta Del Rey
Sporting Group
- Judge: Mrs. Joan V. Savage
- Entry: 87
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Stacey B. Davis
- Entry: 115
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil's In Disguise
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
- Breed: Harrier
- Name: GCHB Blythmoor Chance Encounter At Shadowmere TD TDU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Entry: 109
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Valby Dane Design A Capture Moment
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Highbid-Sapphire's Almost Frozen In Time CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 76
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Heavenly Markus Promise Of Bravos Heart
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 104
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Inter Yutan Man Iz Zolotogo Sunduchk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 78
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Reveries Windswept Fighting Irish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 80
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Luc Du Chateau Rocher HSAS CS
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Vangard At Last
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Not Offered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.