Space Coast Kennel Club of Palm Bay Ocala, FL 2018-11-04
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1122
Best In Show
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Benson E. Ray
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Julianna Medina
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Benson E. Ray
- Entry: 394
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Tyava's Sugarfoots Strike Force
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Benson E. Ray
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Adrianna R. Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Benson E. Ray
- Entry: 394
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baha Pyramid Scheme
Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 210
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Softmaple's Sexy And I Know It BN RN RATO CA DS CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 147
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Daba Von Haussman Of Cofino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 187
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Rapture 'N Travelin's Keep On Trekkin'
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Bellacane Diamonds For Daenerys
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 100
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Rockstaff Celtic Guardian CGC TKN FDC
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Irisblu The Fiddler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 191
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Doerge
- Entry: 119
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 148
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's Magical Meemie CGCA
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Olympic Gold RA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.