Greater Muskegon Kennel Club Kalamazoo, MI 2018-11-09
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1127
Best In Show
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar's-Solo's OMG SL
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol Spritzer
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 391
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Voyager's Perfect Partner VCD1 UD BN GO RE JH CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol Spritzer
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Nora E Coddington
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 391
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 259
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Hampton Court's I'll Have Another
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Boris
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 108
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar's-Solo's OMG SL
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth BN RN JC TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 198
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Hammertime, U Can't Touch This
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Millennium's Ains't No Stopping Us Now RN CGCA
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 90
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Kilkenny's Across The Universe At Setanta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 175
- Breed: Pomeranian
- Name: Baikal Impetuosity Of Snow Touch
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP H & H Hotrod
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 124
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 132
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majesic Elite Clever Endeavor
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Sweetwater's Blue Ribbon CGC TKN
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Trelynn's i Used To Be A Spy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.