Sedalia Kennel Club Sedalia, MO 2014-07-06
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 787
Best In Show
- Judge: Denys Janssen
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
Reserve Best In Show
- Judge: Denys Janssen
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Antaras Blue Eyed Floozy
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 27
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 101
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Monthaven's The Birdcage
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Brookshire Confetti Rhinestone Cowboy
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Tiptop n Heritage Electric Glide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Denys Janssen
- Entry: 67
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Hoppledachs Guns Up ML
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Osiris Diamonds r a Girls BF
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Leeurif Antalah Bek
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Woodland Wests Mirror Mirror
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 103
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Antaras Blue Eyed Floozy
- Breed: Boxer
- Name: GCH Nantess Caleno Numero Uno
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kilyka's Three Sheets At Aegir RN
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Sketchbook No Deductions
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 42
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Ridgmars Just Joking Around
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Mirikal Doubletop Breakout
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Falling Branch The Patriot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Thomas Nesbitt
- Entry: 200
- Breed: Papillon
- Name: GCH Mystery's Question Mark
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH LTO Prosperity
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Shadowlands Delta Ladybug of Magique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 97
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cilleykings Thats A Little Twisted
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Alegria Ashton Martin
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Tivoks Anything Is Possible
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Deja Vu Im The Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 97
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Kosmar Striking Back Of Bridgelady
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mcmatt's Autumn Breeze
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Winsome's Lil'Bit Of Bearaadice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Denys Janssen
- Entry: 3
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Black Majesty Stop Me If You Can
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.