Comal County Kennel Club San Antonio, TX 2014-07-10
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 961
Best In Show
- Judge: Mrs.Judy Webb
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judy Webb
- Breed: Saluki
- Name: CH Appalachia's Allamyrra Hajji
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Kaycee Klang
- Breed: Briard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 174
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Crossroad JockeyHill On The Green AXP AXJ
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Maximus Latin Coolstar's 2nd Edition
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Kristen's On The Record With Ashmore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 87
- Breed: Saluki
- Name: CH Appalachia's Allamyrra Hajji
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Fire Down Below V Gleishorbach SW
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 126
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Aristes Paint It Black
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 160
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Angarda Deja Vu Looking At You
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Whiskeybae Lochraven Lollypop
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Quinn Perpetrator of Bloomsday Magic
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini & Rangel's Rock N Rolla
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 176
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Carnival
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The King Of Pop
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Robcary's Silver Starlight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Alane L. Gomez
- Entry: 112
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kennedy's bumble Bee
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Burline's Child Of Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Alane L. Gomez
- Entry: 106
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Heidelbergs Austin V Melissa
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Delux Jumpin' Jack Flash CGC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Coedwig's Snapdragon Speed Racer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: ---
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: CY'ERA PAOLA
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.