Great Barrington Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2019-02-03
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1217
Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sarah Crepeau
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Abigail Van Meter
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sarah Crepeau
- Entry: 32
- Class: Master
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Judy Harrington
- Entry: 293
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Pointer
- Name: GCH Bookstar Sherlock Holmes TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Gary L. Deorge
- Entry: 121
- Breed: Whippet
- Name: GCH Albelarm Call Me A Tekdal Fanatic At Reve
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: Hallam Bakhu's L'Amour L'Emporte
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Liza Minnelli Of Malabo APD
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 254
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 98
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mountain Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Daniel W. Dowling
- Entry: 138
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hitech Benjamin Bunny
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Devil In Her Heart
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan M. Carr
- Entry: 153
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autimn Hills Superhero
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB Rembrandt Chase Your Dreams
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 146
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farms All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.