Central Indiana Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2019-02-07
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1187
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 369
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Grey Goose
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 369
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
Sporting Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 176
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Nani Breica N Crosswind Aloha
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Beacon's God Of Thunder
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 119
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Me, Myself & I
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 248
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Starline's Given It Full Throttle
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 88
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Wynot Let It Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 178
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Skyview's Dakotah Reign Of Desire
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Shadowmist's The General Of Munroc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Sandy I. Wheat
- Entry: 181
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Cha-Ching
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 193
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Shalimar N Oakwoods Message In A Bottle At Renegade
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Lambluv Times Square
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 4
- Breed: Barbet
- Name: Ginkgo De Ellis Nashville
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.