Greater Fort Myers Dog Club Lakeland, FL 2019-02-17
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1558
Best In Show
- Judge: Mr. Robert Stein
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert Stein
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 44
- Class: Open Senior
- Name: Julianna Medina
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 519
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Baha Pyramid Scheme JC BN CGC NAJ TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 43
- Class: Novice Junior
- Name: Jessica Smith
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 519
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 258
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Negroi Sbagliato
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Shanajen's Like A Rock
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Tampa Bay Allenie Kodachrome JH
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Reece Ripsnorter Return Of The King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 214
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life In The Fast Lane
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Crossroads Just My Style
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Bardaxxa The Dragonrider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Keke Kahn
- Entry: 213
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Myla's Shake Rattle And Rock
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Keke Kahn
- Entry: 148
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Notorious Pocket Rocket
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 253
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Afpint Homme Singe At Ruzka
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 199
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 195
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Lucky Brook's Charmed CGC
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Dynasty's Fire Starter TKN CGC
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Desperados You Had Me From Hello At Dawn Heir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda C Krukar
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Olympic Gold RA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.