Ochlockonee River Kennel Club of Florida Tallahassee, FL 2019-02-23
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1023
Best In Show
- Judge: Ms. Kristen L. Francis
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Kristen L. Francis
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sharon Masnick
- Entry: 22
- Class: Open Intermediate
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Leah R James
- Entry: 291
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Happy Trails Knight to Pawn
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sharon Masnick
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Leah R. James
- Entry: 291
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Northbound Flora Fiona
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen B. Ashe
- Entry: 146
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Softmaple's Sexy And I Know It BN RN RATO CA DS CGC
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHB Carolina's Wait Wait Don't Tell Me
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert Schwalbe
- Entry: 128
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 152
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's Stagecoach Ringo Kid V Cimmeron
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cayuga Jet Setter Of Bonaventura
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
- Entry: 83
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Something Blue For Clanciarri At McBlue's
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Beauideal Bombay Sapphire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Zell Von Pohlman
- Entry: 201
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Deja Vu Kiss Me Like You Mean It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Anthony
- Entry: 104
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Sashellie Sundancer Rhapsody's What About Bob
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Hickory Hill QB's My Kinda Pretty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 201
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek CA
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Paramount Firelight Summer Breeze
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.