Jupiter-Tequesta Dog Club, Inc. West Palm Beach, FL 2014-07-12
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 1064
Best In Show
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Militza's My Cherie Amour
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Kasey O'Brien
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 192
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Militza's My Cherie Amour
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: Redstarr's Texan Storm Brings Sunny Skyes For Jem BN
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Desinty As Good As It Gets CDX JH
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Fieldstone Carousel Hell's Kitchen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Kenmar's Passport To Scanpoint
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Spring Valley's JoJo
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Regimes Thriller Of Elmo
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Masterpiece
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mary Ann Alston
- Entry: 128
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Jose Cuervo V Eastwood
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Monarch's Empire Maker
- Breed: Samoyed
- Name: GCH El-Al's Absolut Master Of The Unuverse
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Ivoss Super Flash
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 74
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Edison's I'm Just Getting Warmed Up
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Edbrios Russian Roulette
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH White Oak's Invincible Snowplow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 202
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Trios Big Shot
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Abbapoola's Mr Slice Of Life
- Breed: Pug
- Name: GCH Caper's Sirius Endeavor
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex N Kisa Set Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: Piccadilly's Aurora's Maid Of Honor
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Wassong's Riva Ridge CGC
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Lavandaire Storybook Dreams
- Breed: Finnish Spitz
- Name: CH Marblehill's Gleaming Icecaps
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 92
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Wonderland's Force Of Nature
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Sunburst One Cool Dude BN RA CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Sunwren Pennycaerau Playngames
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: ---
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Windjammer's Electric Power CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.