Sawnee Mountain Kennel Club of Georgia Lawrenceville, GA 2019-03-28
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 871
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D'Toledo 'The Handsome Man' Muneco
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Leah R. James
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Juliana Palmer
- Breed: Kerry Blue Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip R. Briasco
- Entry: ---
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher's Busy Bein' Fabulous DJ JH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Leah R. James
- Entry: 6
- Class: Novice Senior
- Name: Hailey Roberts
- Breed: Dalmatian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip R. Briasco
- Entry: ---
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Lee-Fee's An Everlasting Love
Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 109
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Best-Of-T-Best
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Unity's Bzyfeet Good Hair Day
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Lascard De La Lande De Bourberouge FDC CA CGCA CGCU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Anne P. Gallant
- Entry: 129
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Sylvan Elance Summerlane's Limelight
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dennis J. Gallant
- Entry: 138
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Nighthawk's Antonio Banderas Too CGC
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHS Midnight Rider's Motorcycle Cowboy CGC
- Breed: Mastiff
- Name: GCH OSO Bodacious Millennial Bear Tracks Doubled Back
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Al Pertuit
- Entry: 106
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Irresistibull's I'm On Fire With Ambition CGC TKN
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Arderry Penny Red To Jaeva
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Bascovail Floatin' Purple Dragonfly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 118
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Tudorhurst Porthos of Sanchi
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Destiny's To Infinity And Beyond
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Wish Upon A Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 122
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Slimline's Love Legacy Truth
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Crosscity's Bell's Beauties Baron Berlioz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Leah R. James
- Entry: 149
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
- Breed: Puli
- Name: GCHB Szentmihalyi-Szabo Trefa
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Homespun Aces N Ale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: Nappyroots Jeevika CM CA DN CGC TKI
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.