Wilmington Kennel Club, Inc. Bear, DE 2019-04-26
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 770
Best In Show
- Judge: Dorothy Collier
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Dorothy Collier
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Highland Glen My Halleujah
Junior Showmanship
- Judge: David Miller
- Entry: 7
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rita Holloway
- Entry: ---
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
Reserve Junior Showmanship
- Judge: David Miller
- Entry: 7
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rita Holloway
- Entry: ---
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Marja-Tu Chu Single Strand
Sporting Group
- Judge: Ann Yuhasz
- Entry: 221
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Gofetch Gone Gallivanting
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Medora Elusive Butterfly NA NAJ
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: David Miller
- Entry: 114
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mary Ann Alston
- Entry: 187
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Holly Woods Vengeance N Seven Days
- Breed: Komondor
- Name: GCHB Meadow View Quintessential Zillion To One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Richard Powell
- Entry: 141
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Highland Glen My Halleujah
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Baker St Blazing Saddles Of Apprentice ROM
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Arderry Penny Red To Jaeva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 130
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Benjamin Bunny
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The Man In The Mirror
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Peri's Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David Miller
- Entry: 129
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Idylls Dancing In The Dark
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Riverside N Novus Greenfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ann Yuhasz
- Entry: 98
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Corgard's Catch Me If You Can
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHB Luc Picard Amour RN CGC CA FD TN HIT
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me HT RN CGCA DJ ACT2TKP NAJ CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.